Podsumowanie kolędy 2022/2023 - niedziela 15.01.2023r.
W piątek, 13 stycznia 2023 roku, zakończyłem wizytę duszpasterską parafii zwaną popularnie kolędą.
Dziękuję wszystkim, którzy mnie przyjęli. Cieszę się, iż po ponad trzech latach odwiedziłem wszystkie chętne Rodziny tworzące naszą wspólnotę parafialną. Bóg zapłać za otwarte drzwi domów i mieszkań, za życzliwość, gościnę i złożone ofiary. Jestem wdzięczny za wspólne rozmowy, duchowe ubogacenie oraz za wszelkie wyrazy troski o nasze wspólne dobro, jakim jest nasza parafialna wspólnota. Serdecznie dziękuję za złożone ofiary - na konto Parafii wpłynęło 48.430,00 zł (przeznaczyłem tę kwotę na spłatę kredytu - pozostaje jeszcze na dzień dzisiejszy około 150.000 zł z 420.000 zł, które spłaciłem korzystając z pożyczki od moich Znajomych).
Parafia nasza liczy 2.732 osoby + 216 mieszkańców DPS-u w Szpęgawsku, 938 rodzin, 820 wstępów kolędowych (w tym 138 Rodzin nie przyjęło kolędy - znaczna część od lat), kilkanaście rodzin mieszkających na terenie Parafii deklaruje inne wyznanie, w kilkunastu domach, gdzie zasadniczo byli nowi mieszkańcy Parafii, mimo obecności w domu, nie otworzono drzwi. 2.097 osób może przystępować do Komunii świętej. 63 pary żyją w związkach niesakramentalnych z możliwością zawarcia sakramentalnego małżeństwa - to osoby, za które szczególnie się modlę i polecam do rozwagi decyzję o ślubie kościelnym, by żyć w pełnej jedności z Bogiem. Jestem do Waszej dyspozycji i pomocy w tych kwestiach; 78 par bez możliwości zawarcia ślubu kościelnego, związani przeszkodą. Otaczam je modlitwą i wspieram w budowaniu właściwej relacji z Bogiem i drugim człowiekiem. Pan Bóg was nie opuszcza, a w myśl Jego logiki, jeśli Jemu będziecie wierni, otrzymacie wiele łask.
Martwi mnie fakt, iż 23 dzieci żyje bez sakramentu chrztu świętego. Do sakramentu bierzmowania przygotowują się uczniowie klasy VIII i kilka osób starszych; niestety nadal 51 osób powyżej 18 roku życia nie ma tego sakramentu; 15 osób to młodzież urodzona pomiędzy 2005 a 2007 rokiem i 20 osób pomiędzy rokiem 2008 a 2009. Polecam pod rozwagę tę kwestię, przypominając, iż te osoby nie mogą być Rodzicami chrzestnymi. Sakrament bierzmowania będzie w naszej Parafii 8 listopada 2023 roku – zachęcam osoby starsze do podjęcia przygotowań, które od września 2023 roku rozpoczną się dla tej grupy osób.
Wszystkich mieszkańców naszej parafii, zarówno tych, którzy mnie przyjęli po kolędzie, jak i tych, u których drzwi zastaliśmy zamknięte, obejmuję modlitwą i raz w tygodniu sprawując mszę świętą w intencji Parafian polecam Wasze sprawy i intencje. Istnieje jeszcze możliwość przyjęcia kolędy - zapisy osobiście lub telefonicznie u mnie do przyszłej niedzieli - kolęda dodatkowa od 23 do 27 stycznia 2023 roku.
Sugestie duszpasterskie:
Dzisiaj coraz częściej spotykamy ludzi obnoszących się ze swoją niewiarą, ateizmem, apostazją. Nieraz zastanawiamy się nad źródłem takiej postawy. Niejednokrotnie znaliśmy tych ludzi wcześniej jako wierzących, może nawet korzystających z Sakramentów Świętych. Szukamy, zastanawiamy się nad źródłem takiej postawy, takiej niechęci do tego, co związane z wiarą w Pana Boga. Arcybiskup Fulton Sheen, który zauważył, że Ateizm rodzi się z łona nieczystego sumienia. Niewiara rodzi się z grzechu, a nie z rozumu. Tu jest chyba ukryte źródło tej postawy: jeśli ktoś ma zachlapane grzechem sumienie, zanurzone w bagnie grzechu, to najprościej jest wyprzeć wiarę w Boga, bo ona przeszkadza, rodzi dyskomfort poczucia winy.
Wiara w Boga to fundament naszej chrześcijańskiej tożsamości, potencjał łaski, który pozwala przyjąć taki sposób myślenia i postępowania, który zdecydowanie różni się od tego, czym i według czego pragnie żyć świat. W duchowej sytuacji, w jakiej znalazł się współczesny świat, odrzucający istnienie obiektywnej prawdy i jednocześnie głoszący powszechny relatywizm wartości, tym bardziej musimy wziąć sobie do serca słowa Pana Jezusa z Kazania na Górze o konieczności budowania swego życia na skale, a nie na piasku. Kto słucha i wypełnia słowa Jezusa, odpowiedzialnie buduje swoje człowieczeństwo. Hasłem naszym niech będzie: we wszystkim szukać Boga, wszystko czynić na większą chwałę Bożą, we wszystko wnosić ducha Bożego, wszystko przepajać duchem Bożym. Bóg i Jego chwała niech się stanie ośrodkiem całego mojego życia, osią, dokoła której mają się obracać wszystkie moje myśli, uczucia, pragnienia i czyny.
Niech realizacji tych zadań pomaga:
- Regularne uczestnictwo w mszach świętych niedzielnych całych rodzin (jeśli nie możemy być w niedzielę istnieje możliwość uczestnictwa we mszy świętej niedzielnej w każdą sobotę o 18.00); w każdą środę o 18.00 nowenna do Matko Bożej Nieustającej Pomocy i msza święta; w każdą niedzielę msza święta o 11.30 - są transmitowane z myślą o tych, którzy nie mogą uczestniczyć w życiu religijnym w kościele;
- Indywidualna adoracja Jezusa Eucharystycznego - zachęcam, aby w ciągu dnia, przechodząc przy kościele, wstąpić do świątyni i pokłonić się Chrystusowi. Można także, jako przedłużenie swojej obecności i modlitwy zapalić świeczkę wotywną. Kościół jest otwarty codziennie od 9.00 do 18.30. W każdy piątek jest adoracja Najświętszego Sakramentu od 17.00 do 18.00.
- Czytelnictwo prasy katolickiej. Troszczmy się o ducha zgodnego z zasadami naszej wiary, o logikę płynącą z Ewangelii;
- Nieustanna troska o wzajemną życzliwość, zgodę i pomoc w relacjach sąsiedzkich, parafialnych, osobistych;
- Troska o kulturę słowa, unikajmy plotkarstwa, wścibskości;
- Współodpowiedzialność w dobrym przygotowaniu do przyjęcia kolejnych sakramentów świętych (Rodziców dzieci klas trzecich i kandydatów do bierzmowania - proszę o dobry przykład);Podjęcie służby jako wolontariusz - brakuje w naszej wspólnocie ludzi, którzy bezinteresownie poświęcą swój nieraz skromny czas, na rzecz dobra Parafii i drugiego człowieka. Nie uczmy tylko brać, ale dawać i być wdzięcznym za otrzymane dobra.
- Podjęcie służby jako wolontariusz - brakuje w naszej wspólnocie ludzi, którzy bezinteresownie poświęcą swój nieraz skromny czas, na rzecz dobra Parafii i drugiego człowieka. Nie uczmy tylko brać, ale dawać i być wdzięcznym za otrzymane dobra.
- Troska o czystość przy budynkach parafialnych (poszczególne części Parafii, co miesiąc są odpowiedzialne za to zadanie).
Przypominam i zachęcam do udziału:
- we mszach świętych z okazji kolejnej piątej rocznicy zawarcia Małżeństwa (niech cała wspólnota rodzinna uczestniczy we wspólnej modlitwie i rodzinnym spotkaniu przy stole);
- w nowennach do: Matki Bożej Nieustającej Pomocy oraz do Świętych i błogosławionych, których relikwie mamy w naszym kościele - są to filary każdej chrześcijańskiej rodziny. Rodzina jest podstawową komórką społeczną. Od jej kondycji zależy dobro i szczęście naszej Parafii i Ojczyzny;
- w modlitwach zanoszonych przez Rodziców za Dzieci - w każdą pierwszą środę miesiąca o 17.30 różaniec i msza święta ofiarowane przez Rodziców za dzieci (zachęcam Rodziców do udziału w tej modlitwie, naprawdę przynosi ona błogosławione owoce) - to najpiękniejszy dar jaki Rodzice poza codzienną troską ofiarują swoim dzieciom, Tak wielu młodych ludzi jest dzisiaj zagubionych.
Walka o dziecko z wciągającym je światem cyfrowym dotyczy bardzo wielu domów. Zbyt wczesna inicjacja cyfrowa dzieci prowadzi do trwałych zmian fizycznych. Według statystyk przeciętny dorosły człowiek korzysta z urządzeń mobilnych takich jak smartfon 4,5 godziny dziennie. U dzieci „siedzenie w smartfonie” przekracza 8 godzin dziennie. Ci młodzi ludzie socjalizują się bez kontroli dorosłych, czerpią opinie, poglądy, sposoby myślenia, wzory reakcji emocjonalnych. I pojawia się ważne pytanie: czy my jako rodzice interesujemy się tym światem? Czy pytamy swoje dzieci oprócz tego, jak było w szkole czy na podwórku, co robili w sieci, w co grali, co oglądali?. Urządzenia mobilne działają na naszą podświadomość. Technologia przekroczyła granicę ludzkiego umysłu. Ale jako ludzkość tak bardzo byliśmy zaabsorbowani postępem, że nie zauważyliśmy, iż technologia perfekcyjnie wykorzystuje nasze słabości. Świat cyfrowy nigdy się nie kończy, zawsze można obejrzeć kolejny film na YouTube, obejrzeć kolejne obrazki, zainstalować kolejną aplikację. I dlatego odbiorca nigdy nie będzie usatysfakcjonowany z korzystania z wirtualnej sieci, bo zawsze jest coś jeszcze. Niektórzy pamiętają, że w czasach ich młodości gry miały swój koniec. Na topie są gry otwartych światów, można w nie grać w nieskończoność. Tam nie chodzi o ukończenie misji, ale o samą grę. – Człowiek bez celu przeglądający rzeczywistość cyfrową niczym się nie różni od tego, który pociąga za dźwignię jednorękiego bandyty – jeden i drugi nie wie, co znajdzie, ile znajdzie i co wydarzy się potem. Uzależnienie od urządzeń cyfrowych jest bardzo często porównywalne do uzależnienia od hazardu. Dbajmy m.in. o przestrzeń nauki bez telefonu, tabletu, czy laptopa. Udowodniono, że pamięć operacyjna człowieka mocno wzrasta, gdy urządzenie mobilne jest poza zasięgiem wzroku. Dzięki temu szybciej przyswajamy treści (nie wyciszony czy wyłączony smartfon, niewidoczny). Warto określić miejsca, w których korzysta się z urządzeń mobilnych, w których się je przechowuje, i takie obszary, gdzie nie wolno ich używać. Jednym z największych problemów naszych czasów jest fakt, że umożliwiamy młodym ludziom docieranie do treści, do których nie są przygotowani rozwojowo. Zmaganie się z nimi nie przyspieszy ich dorastania, ale zabierze im dzieciństwo, a niekiedy także dorosłość. - w katechezach dla Dorosłych i dla Rodziców dzieci i młodzieży przygotowujących się do Pierwszej Komunii i bierzmowania - plan na stronie internetowej Parafii;
- w Misjach parafialnych, które po 10 latach będą od 6 do 14 maja tego roku (każda Rodzina otrzymała na kolędzie plan Misji z modlitwą o dobre ich przeżycie – zachęcam do rodzinnego odmawiania tej modlitwy);
- w Jubileuszach Małżeńskich co 5 lat obchodzonych - w 2023 roku 91 par będzie obchodzić takie jubileusze; 4 pary 60 lecie, jedna 55 lecie, Złoty Jubileusz obchodzi 8 par i Srebrny Jubileusz 14 par - zachęcam całe Rodziny do uroczystego świętowania (Srebrni i Złoci Jubilaci osobiście zamawiają msze święte, a pozostałych zapraszam w wyznaczonych terminach);
- w pracach Parafialnego Zespołu Caritas, Rodziny Kolpinga;
- w pielgrzymkach parafialnych, koloniach letnich (plany i terminy na stronie www.parafiaswarozyn.pl), w zajęciach z języka angielskiego i Szkole Tańca;
- zachęcam do systematycznego czytania strony internetowej Parafii www.parafiaswarozyn.pl, przeglądania Facebooka parafialnego, czytania Tygodnika Parafialnego;
- zachęcam osoby posiadające pojazdy, by zabierać ze sobą osoby, które chcą być w kościele na mszy świętej, a nie mają własnego pojazdu; podobnie, by Rodzice dzieci z klas III i kandydatów do bierzmowania organizowali dojazd na msze święte i spotkania - jest to wyraz współpracy i współodpowiedzialności;
- proszę, by wspierać finansowo prace, które podejmiemy - w 2023 roku dalsze prace na cmentarzu parafialnym i prace porządkowe przy kościele po zakończeniu remontu drogi krajowej 22 (raz w miesiącu kolekta inwestycyjna - niech to będzie miesięczna ofiara od całej Rodziny; poprzez systematyczne wpłaty na konto parafialne - takie wpłaty można traktować jako darowiznę na rzecz kultu religijnego);
- proszę, by do skarbonek wewnątrz kościoła, w ciągu roku systematycznie składać ofiarę na sprzątanie i dekorację kościoła;
- jeśli możliwe proszę, by ofiarę za zamówione msze święte składać z miesięcznym wyprzedzeniem (jeśli jestem nieobecny w kopercie można złożyć Panu Szafarzowi);
- Jestem wdzięczny za Waszą pamięć o tych, którzy przed nami odeszli do wieczności: za zamawiane msze święte, zwłaszcza w rocznicę śmierci, przez 12 miesięcy do Pierwszej Rocznicy śmierci; za to, iż coraz więcej osób zamiast kwiatów ofiaruje mszę świętą za Zmarłą Osobę - to jest najpiękniejsza forma wdzięczności za otrzymane dobro od Zmarłych i lekcja dla młodego pokolenia, by w podobny sposób pamiętali o nas, kiedy zakończymy ziemskie życie.
- Proszę, by Rodzice dopilnowali i mobilizowali ministrantów do służby przy Ołtarzu, nie tylko w niedzielę, ale i w tygodniu.
Wasz Ks. Proboszcz Piotr Malinowski











