Pozwolić Bogu, we wspólnocie Kościoła, mówić do człowieka!
„Dzisiaj tak często człowiek nie wie, co nosi w sobie, w głębi swojej duszy, swego serca. Tak często jest niepewny sensu swego życia na tej ziemi. Tak często opanowuje go zwątpienie, które przechodzi w rozpacz. Pozwólcie zatem - proszę was, błagam was z pokorą i ufnością - pozwólcie Chrystusowi mówić do człowieka. Tylko On ma słowa życia, tak, życia wiecznego.” (Jan Paweł II - 22.10.1978)
W Europie widoczny jest dzisiaj proces laicyzacji. Wraz z postępującą sekularyzacją idzie relatywizacja moralna. Wszystko staje się względne - wartość życia, wierność małżeńska, dobro dziecka, miłość. Tradycyjne pojęcia ulegają wypaczeniu. Zamiast miłości mamy „wolną miłość”, ewentualnie „tolerancję”. Zamiast wierności mamy fascynację zmiennością relacji. Zamiast życia mamy ulotne chwile upojenia. Zamiast wiary….. widać powszechniejsze dystansowanie się od wiary, porzucanie praktyk religijnych, nowe prądy obyczajowe - rewolucja seksualna, feminizm; osłabia to więzy rodzinne, mnoży się ilość rozwodów, pojawiają się coraz częściej związki niemałżeńskie; w Kościele ludzie już nie dostrzegają przestrzeni, w której mogą zaspokajać swoje potrzeby. Innymi czynnikami zmiany są globalizacja i rozwój informatyki. Zmiany dotykają również Kościoła w Polsce. Doświadcza się spadku powołań kapłańskich i zakonnych, dostrzegalny jest poważny kryzys komunikacji, atrakcyjności i wiarygodności.
Wiara chrześcijańska zdecydowanie nie jest w cenie. Dla młodych stała się czymś obciachowym. Dla dorosłych niejednokrotnie jest podejmowaniem realnego ryzyka. Przecież za poglądy chrześcijańskie, dokładniej mówiąc - katolickie, można być szykanowanym. Można stracić pracę. Demografowie pokazują ciekawą zależność - wraz z sekularyzmem spadła i spada dzietność. Polskie doświadczenia ostatnich lat pokazują, że nie jest łatwo odwrócić wieloletni spadek dzietności. Program „500 plus” nie okazał się w tym zakresie przełomowy. Nie może wygrać z presją kultury konsumpcjonizmu i egoizmu.
Ponadto w Kościele daje się zauważyć niekiedy ducha ustępstwa, pogodzenia się ze współczesnymi trendami. Katolicy angażujący się np. w ruchy lgbt czy wspierający „prawa reprodukcyjne” nie są w tych środowiskach wiarygodni. Przede wszystkim przestają być wyznawcami Chrystusa. Takie ustępstwa nie działają. Rezygnacja - choćby częściowa - z własnych zasad i przekonywanie wrogów, że nie jesteś rasistą, fanatykiem, homofobem itp., to po prostu zginanie kolan przed złem. To nie buduje wspólnoty i solidarności. Tę można zbudować tylko na prawdzie.
Współczesne czasy zmuszają więc do przełamywania starych schematów i szukania nowych sposobów głoszenia słowa Bożego. Potrzeba dzisiaj nowej ewangelizacji, która wynika z nowych uwarunkowań społecznych oraz nowych narzędzi.
Wciąż wielu teologów, katechetów i duszpasterzy nie wie, czym jest dzisiaj nowa ewangelizacja. Ludziom kojarzy się z np. z nowymi ruchami, takimi jak szkoły nowej ewangelizacji. Rodzi to napięcia: jedni wszystko na fali entuzjazmu chcą nazywać nową ewangelizacją wszystko, co robią, a drudzy, np. zwolennicy tradycyjnych rozwiązań duszpasterskich, zaprzeczają potrzebie istnienia nowej ewangelizacji. Dużym problemem dla nowej ewangelizacji w Polsce jest klerykalizm, przejawiający się np. w nieufności do świeckich i pełni władzy dla duchowieństwa. „Strach przed utratą kontroli sprawia, że wielu duchownych woli zapewnić opiekę paliatywną umierającym wspólnotom, niż otworzyć się na nowe metody” (ks. dr Łukasz Płata).
„Wierzę w Kościół Chrystusowy” - to hasło nowego programu duszpasterskiego 2022/2023 - hasło to wyrasta z analizy obecnej sytuacji Kościoła w Polsce i narastającego zwątpienia w Kościół. Wzrasta poziom ignorancji i niewiedzy na temat tego, czym jest Kościół w swej istocie, a co za tym idzie, brak zaufania do Kościoła i podważanie sensu jego funkcjonowania w świecie.
By nie ulec frustracji czy wręcz rezygnacji z podjęcia dzieła odnowy i szukania dróg ku temu wiodących pierwszorzędnym zadaniem na dziś i jutro Kościoła w Polsce jest obudzenie i umocnienie wiary w Kościół, bo zaczynamy wątpić w to dzieło Boga na ziemi, ustanowione dla nas, grzesznych, z myślą o naszym zbawieniu. Wiara w Kościół to bowiem konkretyzacja wiary w Boga, który nam się objawił jako Emmanuel (Bóg z nami). Słuszność zaś dawania wiary Kościołowi wynika z faktu, że jego nauczanie jest oparte na autorytecie Boga, na prawdzie przezeń objawionej.
Dobiega końca rok 2022, w którym: sakrament chrztu świętego przyjęło 34 dzieci, 25 osób przyjęło sakrament bierzmowania, 33 dzieci po raz pierwszy przystąpiło do Komunii świętej, 2 pary zawarły sakramentalny związek małżeński. Do Domu Pana odeszło 36 osób.
Co wykonaliśmy w 2022 roku:
Prace na cmentarzu parafialnym:
- grodzenie terenu, dalsze nawożenie ziemi i kształtowanie terenu;
- prace przy usuwaniu starych, nieopłaconych i zaniedbanych grobów.
Zakupiono i wykonano:
- krzyż dębowy z pasyjką Chrystusa na granitowej podstawie;
- Szopkę Bożonarodzeniową z drewna dębowego do kościoła parafialnego;
- naprawiono system sterowania dzwonów.
Plany na przyszłość i prace do wykonania:
-
zadanie priorytetowe - cmentarz: nawożenie ziemi, grodzenie; kolumbaria; zazielenienie terenu wg planu; zakupienie konewek, grabi, stojaków; utwardzenie ciągów pieszych w starej i nowej części (potrzeba 860 mb obrzeży); nowy mur lub jego renowacja od strony drogi krajowej 22; dwie nowe bramy wjazdowe; woda i oświetlenie (za zgodą Gminy Tczew);
-
(zadanie Gminy Tczew) - wykonanie chodnika z ulicy Działkowej w kierunku ulicy Woronieckiego;
-
(zadanie Gminy Tczew) - zagospodarowanie cmentarza parafialnego - pomoc w organizacji nowej części, zaplanowanie parkingu za przychodnią i uporządkowanie terenu przy przychodni;
-
Wykonanie symbolicznego GROBU PAŃSKIEGO, zakupienie nowych Figur do SZOPKI BOŻONARODZENIOWEJ na zewnątrz; stojak pod urny;
-
przygotowanie dokumentacji konserwatorskiej dla budynku plebanii (elewacja i dach) i byłej organistówki (elewacja i dach), z uwzględnieniem werandy, wejścia głównego i od strony ogrodu; następnie wystosowanie prośby o decyzję WKZ na te prace - zadanie na 2023-2026 (finansowanie z Funduszu dotacyjnego Gminy Tczew)
-
nowe ławki na chórze i wyciszenie podłogi specjalną wykładziną;
-
wymiana nawierzchni wokół kościoła na chodnik z kostki granitowej pochodzącej z rozbiórki drogi krajowej 22, wykorzystanie tego materiału na parking przy Centrum Charytatywnym (zgoda WKZ);
-
stopniowe wykańczanie wnętrza świątyni poprzez malowidła - projekt zatwierdzony przez WKZ; możliwe dwa obrazy : św. Franciszka z Asyżu oraz św. Teresy z Kalkuty;
-
zakupienie nowego napędu organów; oczyszczenie dachu kościoła;
-
dalsze prace przy utwardzaniu parkingu parafialnego;
-
dalsze wyposażenie Domu Parafialnego;
-
wykonanie ogrzewania w kościele.
Prace będą wykonywane w miarę posiadanych środków.
Finanse:
Przychody: 410.156,79 zł
-
kolekty, sakramenty święte, opłaty cmentarne, darowizny, dzierżawa ziemi, opłatki, ofiary kolędowe, wypominki, zbiórki = 277.036,34 zł
-
koperty i wpłaty na konto parafialne = 53.720 zł
-
Inne = 79.400,45 zł
Wydatki: 410.966,60 zł
-
spłata kredytu = 26.540,49 zł - spłaciliśmy dwa kredyty zaciągnięte w Banku Spółdzielczym w Skórczu (łącznie ponad 420.000 zł) ze środków pożyczonych bez procentu od moich znajomych; powodem spłaty zbyt wysokie oprocentowanie. Na bieżąco oddaję z otrzymanych środków z Parafii zaciągnięte nieoprocentowane zobowiązanie - pozostaje jeszcze około 200.000 zł.
-
prace inwestycyjne = 118.465,34 zł
-
Kuria, Wyższe Seminarium Duchowne w Pelplinie, Wydawnictwo BERNARDINUM = 40.959,59 zł
-
Śmieci cmentarz = 9.880,72 zł (prośba, by ograniczyć dekorowanie Grobów; by zamiast wieńców pogrzebowych i kwiatów zamawiać msze święte za Zmarłą Osobę)
-
Media (gaz, energia, woda i ścieki) = 20.719,24 zł
-
Podatki, ZUS, pensje, żywność, Tygodnik Parafialny, świece, telefon = 94.863,97 zł
-
Inne = 90.097,00 zł
-
Caritas = 9.440,25 zł (w znacznej części zbiórki na POMOC DLA UKRAINY).
Serdecznie dziękuję wszystkim współodpowiedzialnym za wspieranie naszych inwestycji parafialnych i troskę o utrzymanie obiektów - za ofiary składane w czasie kolekt, w kopertach (Rodzinne Ofiary), za wpłaty na konto parafialne na cele kultu religijnego.
Podziękowanie i życzenia na Nowy 2023 Rok:
Podsumowując kończący się rok Pański 2022 nie może zabraknąć słów mojej kapłańskiej wdzięczności tym, którzy wspierają mnie na co dzień w realizacji zadań, które razem wyznaczamy:
- panu Szafarzowi: Wiktorowi Bławatowi - za oddanie, wierną służbę i poświęcenie;
- paniom: Gabryeli Bławat i Małgorzacie Gurbowicz - za troskę o czystość i dekorację kościoła;
- Radzie Parafialnej i osobom wspierającym - za troskę każdego miesiąca o teren przy budynkach parafialnych;
- panu Romanowi Kunkel - za trud, poświęcenie, ogrom prac wykonanych na cmentarzu parafialnym;
- paniom katechetkom: Katarzynie, Alicji, Sławomirze, Karolinie - za wierną służbę i pracę wychowawczą w duchu wiary katolickiej dla dzieci i młodzieży w ramach katechizacji szkolne;
- Ministrantom - za służbę przy Ołtarzu;
- każdej osobie, która czynem, modlitwą, dobrym słowem, ofiarą przyczynia się do większej chwały Bożej;
- każdej osobie, która modli się za kapłanów (osobom tworzącym MARGARETKI) - tak bardzo potrzebujemy dzisiaj Waszej modlitwy oraz w intencji nowych powołań;
- Małżonkom, którzy w 2022 roku obchodzili kolejną, piątą rocznicę zawarcia Sakramentu Małżeństwa - jestem wdzięczny za obecność na mszy świętej, którą sprawowałem w Waszych intencjach i za każdą osobę, która w tym czasie otaczała Was modlitwą, której tak bardzo potrzebujecie, by wiernie realizować zadania wynikające z tego sakramentu;
- Rodzicom, którzy w każdą pierwszą środę Miesiąca modlą się na różańcu za swoje dzieci i ofiarują za nich mszę świętą;
- Członkom i członkiniom Róż Różańcowych i Apostolstwa Dobrej Śmierci- za wspólne modlitwy w każdą pierwszą niedzielę miesiąca na różańcu i ofiarowane msze święte;
- Rodzicom dzieci klas III i kandydatów do bierzmowania - za wspólny wysiłek i troskę, by dobrze przygotować dzieci i młodzież do przyjęcia kolejnych Sakramentów, które pozwolą żyć po chrześcijańsku;
- Paniom z Parafialnego Zespołu CARITAS za rozprowadzanie darów i pomocy dla Rodzin, organizację Balu Charytatywnego;
- Pani Iwonie Szwarc oraz Barbarze Pałubickiej za troskę o budynek Centrum Charytatywnego imienia świętego Jana Pawła II.
Smutno jest duszpasterzowi z powodu:
- niskiej frekwencji w czasie niedzielnych i codziennych mszy świętych (APEL do Parafian mieszkających blisko kościoła, w Swarożynie - by częściej, w wolnym czasie brać udział we mszy świętej), w czasie adoracji Najświętszego Sakramentu - by korzystać z osobistej rozmowy z Chrystusem Eucharystycznym (w każdy piątek od 17.00 do 18.00 oraz w Pierwsze Piątki Miesiąca);
- braku łączności duchowej z chorymi - jest spora grupa starszych, którzy mimo moich próśb nie odpowiadają na apel, by odwiedzać ich z Komunią świętą w pierwsze piątki miesiąca. Tak bardzo zależy mi na tym, by nikt nie odchodził z tego świata bez pojednania się z Bogiem.
Oczekuję na chętne osoby, które będą tworzyły tzw. grupę liturgiczną podejmująca m.in. czytanie Pisma świętego w czasie mszy świętych, śpiew psalmu, czytanie modlitwy powszechnej.
Zachęcamy do korzystania:
- z Facebooka parafialnego, strony internetowej parafii - umieszczam na bieżąco ciekawe artykuły, informacje służące pogłębianiu naszej więzi z Chrystusem, a jednocześnie jest to jedna z moich osobistych trosk o to, by w naszym myśleniu, podejmowaniu decyzji kierować się zasadami wynikającymi z wyznawanej wiary.
- z kawiarni parafialnej (istnieje możliwość zaproszenia Gości np. po różańcu za zmarłą osobę w przeddzień pogrzebu wieczorem na poczęstunek, z okazji różnych rocznic itp.).
Wasz Proboszcz - ks. dr Piotr Malinowski
Swarożyn, 26.12.2022 r.











