Podsumowanie Roku 2023 – poniedziałek 01.01.2024
Dobiegł końca rok 2023, w którym: sakrament chrztu świętego przyjęło 28 dzieci, 43 osoby przyjęły sakrament bierzmowania, 47 dzieci po raz pierwszy przystąpiło do Komunii świętej, 6 par zawarło sakramentalny związek małżeński. Do Domu Pana odeszły 44 osoby.
Dzisiaj coraz częściej spotykamy ludzi obnoszących się ze swoją niewiarą, ateizmem, apostazją. Nieraz zastanawiamy się nad źródłem takiej postawy. Niejednokrotnie znaliśmy tych ludzi wcześniej jako wierzących, może nawet korzystających z Sakramentów Świętych. Szukamy, zastanawiamy się nad źródłem takiej postawy, takiej niechęci do tego, co związane z wiarą w Pana Boga. Arcybiskup Fulton Sheen, który zauważył, że Ateizm rodzi się z łona nieczystego sumienia. Niewiara rodzi się z grzechu, a nie z rozumu. Tu jest chyba ukryte źródło tej postawy: jeśli ktoś ma zachlapane grzechem sumienie, zanurzone w bagnie grzechu, to najprościej jest wyprzeć wiarę w Boga, bo ona przeszkadza, rodzi dyskomfort poczucia winy.
Wiara w Boga to fundament naszej chrześcijańskiej tożsamości, potencjał łaski, który pozwala przyjąć taki sposób myślenia i postępowania, który zdecydowanie różni się od tego, czym i według czego pragnie żyć świat. W duchowej sytuacji, w jakiej znalazł się współczesny świat, odrzucający istnienie obiektywnej prawdy i jednocześnie głoszący powszechny relatywizm wartości, który nie liczy się z ludzką godnością, ją lekceważy, w czasie, w którym przemoc ideologiczna triumfuje i wykorzystuje instytucje państwowe i międzynarodowe do naigrywania się z człowieka, tym bardziej musimy wziąć sobie do serca słowa Pana Jezusa z Kazania na Górze o konieczności budowania swego życia na skale, a nie na piasku. Kto słucha i wypełnia słowa Jezusa, odpowiedzialnie buduje swoje człowieczeństwo.
Hasłem programu duszpasterskiego dla Kościoła w Polsce w Roku 2023/2024 są słowa: „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła” - jest to zachęta do bardziej świadomego, aktywnego zakorzenienia się, uczestniczenia w życiu Kościoła w komunii z Chrystusem i sobą nawzajem. Każdy katolik, zarówno duchowny jak i świecki, powinien sobie zadawać każdego dnia pytania:
- na ile wspólnota Kościoła jest moją wspólnotą, na ile się z nią utożsamiam i nią żyje?
- na ile żywa jest moja osobista relacja z Chrystusem?
- na ile jestem zaangażowany/a w codzienne życie swojej diecezji, parafii, grupy parafialnej i rodziny, czyli domowego Kościoła?
Troska o szczerą i dojrzałą wiarę przyczynia się do umocnienia naszej jedności z Bogiem oraz sprawia, że uczestnictwo we wspólnocie Kościoła jest odpowiedzialne i zaangażowane. „Kościół jest społecznością, ale nie jakąś społecznością zamkniętą i statyczną, lecz społecznością w stanie posłannictwa. Dlatego wszystkie dzieci Kościoła są wezwane do tego, by szły z nim razem; aby z nim razem rozumiały powołanie do zbawienia; aby razem z nim wierzyły, miały nadzieję i razem z nim miłowały; aby razem z nim dawały świadectwo w jedności i w apostolstwie” (por. Paweł VI, Uczestniczyć w życiu Kościoła. Przemówienie podczas audiencji generalnej - 14.09.1966).
Bracia i Siostry, razem szukajmy sposobów, korzystajmy z propozycji, które nieustannie do Was kieruję, by budować parafię jako wspólnotę wspólnot, a więc przestrzeń realizacji darów i charyzmatów dla dobra całego Kościoła.
Sugestie duszpasterskie
W budowaniu tej przestrzeni pomaga nam:
- Regularne uczestnictwo w mszach świętych niedzielnych całych rodzin (jeśli nie możemy być w niedzielę istnieje możliwość uczestnictwa we mszy świętej niedzielnej w każdą sobotę o 18.00); w każdą środę o 18.00 nowenna do Matko Bożej Nieustającej Pomocy i msza święta; w każdą niedzielę msza święta o 11.30 - są transmitowane z myślą o tych, którzy nie mogą uczestniczyć w życiu religijnym w kościele;
- Indywidualna adoracja Jezusa Eucharystycznego - zachęcam, aby w ciągu dnia, przechodząc przy kościele, wstąpić do świątyni i pokłonić się Chrystusowi. Kościół jest otwarty codziennie od 9.00 do 18.30. W każdy piątek jest adoracja Najświętszego Sakramentu od 17.30 do 18.00.
- W trosce o naszą Ojczyznę od 01.01.2024 roku po każdej mszy świętej modlitwa do świętego Andrzeja Boboli.
- Czytelnictwo prasy katolickiej m.in. NASZEGO DZIENNIKA, artykułów zamieszczanych na stronie Parafii, na Facebooku, w Tygodniku Parafialnym (co tydzień katecheza z cyklu UCZESTNICZĘ W ŻYCIU KOŚCIOŁA z zadaniem do wykonania). Troszczmy się o ducha zgodnego z zasadami naszej wiary, o logikę płynącą z Ewangelii;
- Nieustanna troska o wzajemną życzliwość, zgodę i pomoc w relacjach sąsiedzkich, parafialnych, osobistych;
- Troska o kulturę słowa, unikajmy plotkarstwa, wścibskości;
- Współodpowiedzialność w dobrym przygotowaniu do przyjęcia kolejnych sakramentów świętych (Rodziców dzieci klas trzecich i kandydatów do bierzmowania - proszę o dobry przykład i udział w katechezach formacyjnych);
- Podjęcie służby jako wolontariusz - brakuje w naszej wspólnocie ludzi, którzy bezinteresownie poświęcą swój nieraz skromny czas, na rzecz dobra Parafii i drugiego człowieka. Nie uczmy tylko brać, ale dawać i być wdzięcznym za otrzymane dobra.
- Troska o czystość przy budynkach parafialnych (poszczególne części Parafii, co miesiąc są odpowiedzialne za to zadanie).
Przypominam i zachęcam do udziału:
- we mszach świętych z okazji kolejnej piątej rocznicy zawarcia Małżeństwa (niech cała wspólnota rodzinna uczestniczy we wspólnej modlitwie i rodzinnym spotkaniu przy stole);
- w nowennach do: Matki Bożej Nieustającej Pomocy oraz do Świętych i błogosławionych, których relikwie mamy w naszym kościele - są to filary każdej chrześcijańskiej rodziny. Rodzina jest podstawową komórką społeczną. Od jej kondycji zależy dobro i szczęście naszej Parafii i Ojczyzny;
- w modlitwach zanoszonych przez Rodziców za Dzieci - w każdą pierwszą środę miesiąca o 17.30 różaniec i msza święta ofiarowane przez Rodziców za dzieci (zachęcam Rodziców do udziału w tej modlitwie, naprawdę przynosi ona błogosławione owoce) - to najpiękniejszy dar jaki Rodzice poza codzienną troską ofiarują swoim dzieciom, Tak wielu młodych ludzi jest dzisiaj zagubionych.
- w katechezach dla Dorosłych i dla Rodziców dzieci i młodzieży przygotowujących się do Pierwszej Komunii i bierzmowania - plan na stronie internetowej Parafii;
- w odnowieniu Misji parafialnych od 12 do 16 maja 2024 r.;
- w Jubileuszach Małżeńskich co 5 lat obchodzonych - (Srebrni i Złoci Jubilaci osobiście zamawiają msze święte, a pozostałych zapraszam w wyznaczonych terminach);
- w pracach Parafialnego Zespołu Caritas, Rodziny Kolpinga;
- w pielgrzymkach parafialnych (plany i terminy na stronie www.parafiaswarozyn.pl);
- systematyczne czytanie strony internetowej Parafii www.parafiaswarozyn.pl, przeglądanie Facebooka parafialnego, czytanie Tygodnika Parafialnego, Naszego Dziennika;
- osoby posiadające pojazdy, proszę, jeśli to jest możliwe, by zabierać ze sobą osoby, które chcą być w kościele na mszy świętej, a nie mają własnego pojazdu; podobnie, by Rodzice dzieci z klas III i kandydatów do bierzmowania organizowali dojazd na msze święte i spotkania - jest to wyraz współpracy i współodpowiedzialności;
- Jestem wdzięczny za Waszą pamięć o tych, którzy przed nami odeszli do wieczności : za zamawiane msze święte, zwłaszcza w rocznicę śmierci, przez 12 miesięcy do Pierwszej Rocznicy śmierci; za to, iż coraz więcej osób zamiast kwiatów ofiaruje mszę świętą za Zmarłą Osobę - to jest najpiękniejsza forma wdzięczności za otrzymane dobro od Zmarłych i lekcja dla młodego pokolenia, by w podobny sposób pamiętali o nas, kiedy zakończymy ziemskie życie.
- Proszę, by Rodzice dopilnowali i mobilizowali ministrantów do służby przy Ołtarzu, nie tylko w niedzielę, ale i w tygodniu.;
- od 1 stycznia 2024 roku po każdej mszy świętej będziemy odmawiali modlitwę do Świętego Andrzeja Boboli, który nieustannie w różnych miejscach o tę modlitwę prosi oraz na ołtarzu przez cały Rok 2024 będą relikwie błogosławionej Rodziny Ulmów i raz w miesiącu będziemy im się powierzać na zakończenie mszy świętej.
Co wykonaliśmy w 2023 roku...
CMENTARZ
- nawożenie ziemi
- likwidacja starych fundamentów pod kościół
- likwidacja starych, zaniedbanych, nieopłaconych Grobów
- wymiana ogrodzenia od strony państwa Migowskich i uporządkowanie zieleni
- utwardzenie ciągów pieszych na całości cmentarza
- częściowe dokończenie ogrodzenia na nowej części cmentarza
- złożono dokumentację pod wymianę/konserwację ogrodzenia przy drodze krajowej 22
- I etap zazielenienia terenu
- zasianie trawy na nowej części cmentarza
PARKING, TEREN PRZY KOŚCIELE, KOŚCIÓŁ, Centrum Charytatywne
- wykonanie trzech nowych neogotyckich ram dla obrazów: błogosławionego Carlo Acutisa, Rodziny Ulmów i świętej Matki Teresy z Kalkuty
- renowacja krzyża w Zabagnie, wykonanie kamiennej podstawy z napisem oraz krzyża ze Swarożyna z ulicy Kolejowej (na nowej kamiennej podstawie z napisem upamiętniającej były cmentarz ewangelicki)
- konserwacja ogrodzenia i drewnianych budynków przy plebanii
- wykonanie nowego ogrodzenia od strony Szkoły
- wykonanie nowego ogrodzenia przy parkingu
- utwardzenie parkingu (część dalszych prac w 2024 – doskonalenie...)
- uporządkowanie zieleni
- montaż szlabanu wjazdowego
- uporządkowanie byłej organistówki
- złożenie dokumentacji do WKZ na wymianę pokrycia dachowego na byłej organistówce
- uporządkowanie byłej organistówki i terenu wokół niej
- konserwacja drzwi wejściowych do kościoła
- nowy ŻŁÓBEK na zewnątrz kościoła
- w Centrum wymienione drzwi wejściowe.
Plany na przyszłość i prace do wykonania:
- zadanie priorytetowe - cmentarz: zazielenienie terenu przy krzyżu, ciągi piesze na nowej części cmentarza, grodzenie; kolumbaria; zazielenienie terenu wg planu; zakupienie konewek, grabi, stojaków; dalsze utwardzenie ciągów pieszych w nowej części; po opracowaniu dokumentacji wg wskazań WKZ z dnia 27.11.2023 roku renowacja muru od strony drogi krajowej 22; dokończenie ogrodzenia z nową bramą wjazdową na nową część cmentarza; piaskowanie i malowanie starej bramy i bramki od strony drogi krajowej 22; woda i oświetlenie;
- (zadanie Gminy Tczew) - wykonanie chodnika z ulicy Działkowej w kierunku ulicy Woronieckiego;
- (zadanie Gminy Tczew) - zagospodarowanie cmentarza parafialnego - pomoc w organizacji nowej części, zaplanowanie parkingu za przychodnią i uporządkowanie terenu przy przychodni;
- wykonanie symbolicznego GROBU PAŃSKIEGO, zakupienie nowych Figur do SZOPKI BOŻONARODZENIOWEJ na zewnątrz; stojak pod urny;
- przygotowanie dokumentacji konserwatorskiej dla budynku byłej organistówki (wymiana pokrycia dachowego) - zadanie na 2025-2026
- nowe ławki na chórze i wyciszenie podłogi specjalną wykładziną;
- stopniowe wykańczanie wnętrza świątyni poprzez malowidła - projekt zatwierdzony przez WKZ;
- nowy krzyż do prezbiterium (wiszący) - konieczny projekt i zgoda WKZ; nowe podstawy: 1/ pod figurę Matki Bożej Fatimskiej 2/ pod kociołek z wodą i figurę Chrystusa Zmartwychwstałego na Triduum Paschalne i czas Wielkanocny; stolik na dary ofiarne; nakrycia białe na krzesła i klęczniki na ceremonię ślubu;
- nowa rama neogotycka dla relikwii: św. Franciszka, św. Brata Alberta, błogosławionej Marty Wieckiej
- zakupienie nowego napędu organów; oczyszczenie dachu kościoła;
- dalsze prace przy utwardzaniu parkingu parafialnego;
- upiększenie skarpy przed głównym wejściem do kościoła oraz terenu przy krzyżu Dzieci Nienarodzonych;
- wykonanie ogrzewania w kościele;
- malowanie plebanii.
Prace będą wykonywane w miarę posiadanych środków.
Sprawy finansowe zrelacjonuję w dniu podsumowania kolędy 2024 tj. w niedzielę 21.01.2024 r.
Podziękowanie
Podsumowując kończący się rok Pański 2023 nie może zabraknąć słów mojej kapłańskiej wdzięczności tym, którzy wspierają mnie na co dzień w realizacji zadań, które razem wyznaczamy:
- panu Robertowi Ciapka - za wykonanie materiału do ogrodzenia przy kościele, za nową Szopkę Bożonarodzeniową na zewnątrz kościoła; panu Rafałowi Rosengart za fachową pomoc przy pracach na cmentarzu parafialnym; panu Grzegorzowi Piankowskiemu za pomoc w tworzeniu dokumentacji potrzebnej do wykonania prac za zgodą WKZ; panu Mariuszowi Musiał i jego współpracownikom; panu Marianowi Szulikowi; panu Marcinowi Pałubickiemu;
- panu Szafarzowi: Wiktorowi Bławatowi - za oddanie, wierną służbę i poświęcenie;
- paniom: Małgorzacie Zielińskiej i Małgorzacie Gurbowicz - za troskę o czystość i dekorację kościoła;
- Radzie Parafialnej i osobom wspierającym - za troskę każdego miesiąca o teren przy budynkach parafialnych;
- panu Romanowi Kunkel - za trud, poświęcenie, ogrom prac wykonanych na cmentarzu parafialnym;
- paniom katechetkom: Katarzynie, Alicji, Natalii, Karolinie - za wierną służbę i pracę wychowawczą w duch wiary katolickiej dla dzieci i młodzieży w ramach katechizacji szkolne;
- Ministrantom - za służbę przy Ołtarzu;
- każdej osobie, która czynem, modlitwą, dobrym słowem, ofiarą przyczynia się do większej chwały Bożej;
- każdej osobie, która modli się za kapłanów (osobom tworzącym MARGARETKI) - tak bardzo potrzebujemy dzisiaj Waszej modlitwy oraz w intencji nowych powołań;
- Małżonkom, którzy w 2023 roku obchodzili kolejną, piątą rocznicę zawarcia Sakramentu Małżeństwa - jestem wdzięczny za obecność na mszy świętej, którą sprawowałem w Waszych intencjach i za każdą osobę, która w tym czasie otaczała Was modlitwą, której tak bardzo potrzebujecie, by wiernie realizować zadania wynikające z tego sakramentu;
- Rodzicom, którzy w każdą pierwszą środę Miesiąca modlą się na różańcu za swoje dzieci i ofiarują za nich mszę świętą;
- Członkom i członkiniom Róż Różańcowych i Apostolstwa Dobrej Śmierci- za wspólne modlitwy w każdą pierwszą niedzielę miesiąca na różańcu i ofiarowane msze święte;
- Rodzicom dzieci klas III i kandydatów do bierzmowania - za wspólny wysiłek i troskę, by dobrze przygotować dzieci i młodzież do przyjęcia kolejnych Sakramentów, które pozwolą żyć po chrześcijańsku;
- Paniom z Parafialnego Zespołu CARITAS za rozprowadzanie darów i pomocy dla Rodzin, organizację Balu Charytatywnego;
- Pani Barbarze Pałubickiej za troskę o budynek Centrum Charytatywnego imienia świętego Jana Pawła II.
Smutno jest duszpasterzowi z powodu:
- niskiej frekwencji w czasie niedzielnych i codziennych mszy świętych (APEL do Parafian mieszkających blisko kościoła, w Swarożynie - by częściej, w wolnym czasie brać udział we mszy świętej), w czasie adoracji Najświętszego Sakramentu - by korzystać z osobistej rozmowy z Chrystusem Eucharystycznym (w każdy piątek od 17.30 do 18.00 oraz w Pierwsze Piątki Miesiąca);
- braku łączności duchowej z chorymi - jest spora grupa starszych, którzy mimo moich próśb nie odpowiadają na apel, by odwiedzać ich z Komunią świętą w pierwsze piątki miesiąca. Tak bardzo zależy mi na tym, by nikt nie odchodził z tego świata bez pojednania się z Bogiem.
Oczekuję na chętne osoby, które będą tworzyły tzw. grupę liturgiczną podejmująca m.in. czytanie Pisma świętego w czasie mszy świętych, śpiew psalmu, czytanie modlitwy powszechnej.
Wasz Proboszcz - ks. dr Piotr Malinowski
Swarożyn, 31.12.2023 r.











