Margaretki
Opiekun: ks. proboszcz
Spotkania:
Margaretka - modlitwa za kapłana
Siedem wokół jednego
Święty Jan Maria Vianney powiedział, że nie ma złych kapłanów. Są tylko tacy, za których wierni za mało się modlą. Dlatego, żeby nie było wokół Was księży, za których mało kto się modli, proponujemy margaretkę. Co to takiego?
To codzienna modlitwa za konkretnego księdza. Nazwa MARGARETKA pochodzi od imienia niezwykłej osoby, Margaret O'Donnell z Kanady. Gdy Margaret miała 13 lat, w sierpniu 1951 roku, wykryto u niej chorobę Heinego-Medina. Zawieziono ją do szpitala w Ottawie, potem do Montrealu. Trzy miesiące później dziewczynka wróciła do domu, ale była już całkowicie sparaliżowana. Mogła poruszać tylko głową. Margaret szybko zrozumiała, że jak dla innych małżeństwo, kapłaństwo lub życie zakonne, tak dla niej ta choroba jest powołaniem. I zaczęła swoje cierpienie poświęcać, modląc się za parafię, za swojego proboszcza. Księża zaczęli jej powierzać swoje intencje. Z każdym dniem do domu przychodziło coraz więcej osób z prośbą o modlitwę. Czasem przyjmowała nawet 20 osób w ciągu dnia. Margaret zmarła w Wielki Piątek po 27 latach życia w całkowitym bezruchu. Miała 40 lat. Trzy lata później pani profesor Louise Ward, która osobiście znała Margaret O'Donnell, 1 sierpnia 1981 r. założyła Ruch MARGARETEK. Nazwała go jej imieniem, bo poruszyło ją niezwykłe życie i modlitwa Margaret. Po francusku (w Kanadzie to język urzędowy) marguerite oznacza polny kwiatek, który w Polsce nazywany jest margerytką lub margaretką. Dlatego symbolem Apostolatu MARGARETKA stał się kwiatek o białych płatkach. W środku kwiatu wpisuje się imię i nazwisko księdza, a na siedmiu płatkach imiona i nazwiska siedmiu osób, które przyrzekają Bogu, że jednego dnia tygodnia będą się modlić za konkretnego kapłana. Ta sama osoba może należeć do wielu margaretek. Może się na przykład modlić za siedmiu kapłanów – każdego dnia za innego księdza. My kapłani bardzo potrzebujemy modlitwy, a tych czasach szczególnie. Dlatego prosimy, aby w naszej parafii objąć nas taką formą modlitwy. Jeśli są chętne osoby, by modlić się za kapłana prosimy o kontakt z Księdzem Proboszczem.
Jak stworzyć margaretkę?
- Najpierw trzeba utworzyć siedmioosobową grupę. Mogą to być koleżanki i koledzy, ale też rodzice, rodzeństwo, dziadek, babcia, sąsiedzi. Osób musi być siedem – tyle, ile dni tygodnia. Każdego dnia tygodnia modlić się będzie jedna osoba.
- Potem trzeba wybrać księdza, za którego chcecie się modlić. Może to być ksiądz proboszcz, wikary, emeryt, misjonarz lub każdy inny ksiądz, którego znacie.
- Konkretna modlitwa za księdza podana jest poniżej. Można jeszcze dodać do tej modlitwy np. „Pod Twoją obronę...”.
- Ważne jest, by wytrwale modlić się za wybranego księdza za jego życia i po jego śmierci.
Modlitwa za księdza
Panie Jezu,
Ty kazałeś swoim Apostołom,
by na całym świecie głosili
Twoją Ewangelię, by rozgrzeszali
i podczas każdej Mszy św.,
aż do Twojego przyjścia,
głosili Twoją śmierć i zmartwychwstanie.
Wiem, Panie,
jak bardzo kochasz swoich kapłanów.
Dziękuję Ci za księdza
(tu wymienić imię księdza)
Dziękuję za to, że głosi nam Twoją naukę,
że w Twoim imieniu nam przebacza,
że rozdaje nam Twoje Ciało.
Niech On będzie kapłanem
według Twego Serca.
Niech będzie mądry i święty.
Przytul go z miłością
jak Jana do swego serca,
a my modlitwą
będziemy podtrzymywać jego ręce.
Margaretka 1 (Ks. Proboszcz Piotr Malinowski) - od 07.12.2020
- Poniedziałek - Dużak Gabriela
- Wtorek - Dubiela Teresa
- Środa - Wróblewska Elżbieta
- Czwartek - Cyrzon Brygida
- Piątek - Pałubicka Barbara
- Sobota - Marchlewska Teresa
- Niedziela - Bławat Wiktor
Margaretka 2 (Ks. Mirosław Kelman) - od 07.12.2020
- Poniedziałek - Wojszko Ewa
- Wtorek - Peplińska Anna
- Środa - Brzezicka Katarzyna
- Czwartek - Kowalska Wioleta
- Piątek - Jasińska Jolanta
- Sobota - Kapitkowska Jadwiga
- Niedziela - Bławat Gabryela