Kościół w Swarożynie został oddany do użytku 19.09.1895 r. Do końca II wojny światowej służył parafii ewangelickiej. Po wojnie został przekazany istniejącej od 10.06.1937 r. parafii swarożyńskiej pod patronatem św. Andrzeja Boboli. Usuwanie zniszczeń i prace adaptacyjne w kościele trwały do końca 1946 r. Pierwszym powojennym administratorem był ks. Stefan Adamowicz (sprowadził relikwie patrona do świątyni). Do 1957 r. w niedziele i święta odprawiane były dwie msze święte. W parafii odprawiano też nabożeństwa do Serca Jezusa oraz Maryjne. Rozwinął się też kult Matki Bożej, a nabożeństwa majowe odbywają się pod Jej figurami i krzyżami do dziś. Od lat 50 parafianie pielgrzymują na Jasną Górę, a od 1963 r. także na odpust Matki Bożej Pocieszenia do Lubiszewa. W tamtym czasie działają również stowarzyszenia religijne (Ognisko Apostolstwa Modlitwy, Koło Krucjaty Eucharystycznej, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży i kółka różańcowe).
Obecnie parafianie aktywnie uczestniczą w życiu religijnym i są członkami stowarzyszeń katolickich. W niedziele i święta odprawiane są trzy msze święte. Raz w roku w ostatnią niedzielę września odprawiana jest msza święta żałobna w Lesie Szpęgawskim – miejscu mordu około 7000 Polaków w tym kilkudziesięciu Księży.
Od przejęcia kościół w Swarożynie był kilkakrotnie remontowany i odnawiany. W 1972 r. zmieniono wystrój prezbiterium. W 1973 r. zgodnie z wymogami nowej liturgii został ustawiony nowy ołtarz konsekrowany przez biskupa ordynariusza Bernarda Czaplińskiego 11.11.1973 r. Działo się to w czasie gdy proboszczem był ks. Feliks Piechowski – zarządzał parafią prawie 33 lata. Drugim długoletnim proboszczem był ks. Edmund Kulas – przewodził parafii prawie 25 lat. W tym czasie wyremontowane zostały dachy na kościele i plebanii, oraz wybudowano dom parafialny. Od 20.08.2014 r. proboszczem jest ks. dr Piotr Malinowski. Kościół i budynki parafialne wymagały remontu / wyremontowana została plebania, zrobiona elewacja domu parafialnego z wymianą okien i drzwi, wymieniono tynki, instalację elektryczną i posadzkę w kościele dostosowując wnętrze kościoła do potrzeb posoborowej liturgii /. W prezbiterium wymieniony został witraż i ustawiony marmurowy ołtarz konsekrowany przez ks. Księdza Biskupa Ryszarda Kasynę w dniu 14 maja 2016 roku. Obecnie w kościele trwają dalsze prace remontowo – konserwatorskie.
Kronika parafii PDF Historia Swarożyna PDF
Dzieje historyczne parafii Swarożyn
Przed powstaniem samodzielnej parafii Swarożyn należał do parafii lubiszewskiej. Chociaż w 1583 roku był już w Swarożynie kościół zbudowany przez Mikołaja Swarożyńskiego, to nie ma źródłowego potwierdzenia istnienia parafii. Ostatnia zapisana informacja o istniejącym tu kościele – kaplicy Świętej Katarzyny pochodzi z wizytacji przeprowadzonej w 1649 roku, przez biskupa Mikołaja Gniewosza. Toczone w XVII wieku wojny polsko – szwedzkie, a potniej utrata Pomorza przez Polskę w czasie I rozbioru w 1773 roku zahamowały powstawanie nowych parafii. Okres rozbiorów to próba germanizacji tych ziem. Zwalczanie wszystkiego co polskie, a także napływ ludności niemieckiej wyznania ewangelickiego. Dopiero odzyskanie przez Polskę niepodległości i wyzwolenie Pomorza w 1920 roku stworzyło ponownie klimat do usamodzielniania się.
Pierwsze oznaki do usamodzielniania się naszej parafii dostrzegamy w 1925 roku, kiedy zbudowana została kapliczka. Mieszkańcy Swarożyna zabiegali też o własny cmentarz. W 1935 roku zakupiono działkę o powierzchni 2ha z przeznaczeniem pod kościół, plebanię i cmentarz. Cmentarz został poświęcony już w kwietniu 1935 roku przez administratora lubiszewskiego Księdza Bolesława Piechowskiego. Ksiądz biskup chełmiński Wojciech Stanisław Okoniewski, doceniając pobożność i aktywność wiernych, dekretem z dnia 10 czerwca 1397 roku utworzył samodzielną stacje duszpasterską w Swarożynie, w dekanacie i powiecie tczewskim. Dekret ten wszedł w życie z dniem 1 lipca 1937 roku. Na administratora nowo powołanej parafii został powołany ksiądz Józef Bystroń. Decyzja biskupa do nowej parafii zostały przydzielone wsie: Swarożyn, Wędkowy, Zabagno, Goszyn, Liniewko, Zwierzynek, Młynki, Polesie, Zduny, Waćmierz oraz Waćmierek. Początkowo parafia funkcjonowała na bazie istniejącej już kaplicy. Jako patrona parafia otrzymała św. Andrzeja Bobolę. Od lipca 1937 roku do września 1939 roku wybudowano plebanię, fundamenty kościoła i mury na wysokość 2m. Prace przy budowie kościoła przewał wybuch II wojny światowej. Przegrana przez Niemcy wojna spowodowała masowe opuszczenie Pomorza przez osadników niemieckich. Opustoszały kościół poewangielicki starosta tczewski, wraz z wybudowaniami i ziemią, przekazał w użytkowanie parafii w maju 1945 roku. Poświęcenia kościoła dokonał w dniu 1 lipca 1945 roku Ks. Franciszek Chyliński. Pierwszym powojennym administratorem parafii został ks. Stefan Adamowicz, który zadbał o sprowadzenie z kresów wschodnich relikwii patrona kościoła świętego Andrzeja Boboli. Od 10 lipca 1947 roku do parafii Swarożyn został włączony Szpęgawsk. Być może, że św. Andrzej Bobola patron męczenników natchnął Księdza Biskupa myślą o włączeniu Szpęgawska do Jego parafii, ponieważ również znalazł się na terenie parafii Las Szpęgawski. Las szczególny, bo zamordowano tu w październiku 1939 roku około 7000 polaków.
Świętem Parafii jest dzień odpustu ku trzci Patrona kościoła. Prymas Polski kardynał August Hlond nadał indult 22 kwietnia 1948 roku.
Budowa i odnowienia kościoła
Budowę kościoła rozpoczęto 31 sierpnia 1894 roku, a oddano do użytku 19 września 1895 roku. Do końca II wojny światowej był kościołem ewangelickim. Po przejęciu przez parafian w maju 1945 roku został odbudowany ze zniszczeń wojennych i przystosowany do wymogów kultu według wyznania katolickiego. Prace remontowe i adaptacyjne zakończono z końcem 1946 roku. Remont i naprawa urządzeń na plebanii trwała do końca 1949 roku.
W 1950 roku wyremontowano organy. A ich renowacja przeprowadzona była w latach 1958, 1969 i 1972.
Do dalszych remontów kościoła przystąpiono w 1953 roku. Na zewnątrz zostały odkopane i zaizolowane fundamenty, odnowiono rynny i wykonano rowy ściekowe. Wewnątrz odbito i położono nowy tynk do wysokości okien. W 1954 roku wnętrze kościoła zostało ozdobione polichromią. W 1961 roku został wyrównany teren wokół kościoła zbudowane zostały schody, chodnik oraz droga dojazdowa do szosy. Przed frontem kościoła wykonano murek z kamienia ciosanego. Posadzone zostały krzewy ozdobne i kwiaty. Przy plebani wybudowano mur od strony podwórza i siatką ogrodzono ogród. Nowa liturgia ustanowiona przez papieża spowodowała konieczność zmian w wystroju prezbiterium. I tak na polecenie Kurii Biskupiej z 27 kwietnia 1972 roku przystąpiono do przebudowy. W 1973 roku został ustawiony kamienny ołtarz, uroczyście konsekrowany przez biskupa ordynariusza Bernarda Czaplińskiego 11 listopada 1973 roku. Ściany prezbiterium zostały wyłożone płytą marmurową, a w czołowej ścianie zostało umieszczone tabernakulum. Wprawiony też został nowy witraż, a na jego tle ustawiona została statua św. Andrzeja Boboli.
Życie religijne parafii
Do 1957 roku w naszym kościele w niedziele i święta były odprawiane dwie msze święte. Od 1957 trzy. Szczególną rolę w ożywieniu religijnym spełniały nabożeństwa eucharystyczne do Serca Jezusa, oraz Maryjne. Dużym uznaniem cieszyła się od 1948 roku praktyka poświecenia poszczególnych stanów i rodzin Sercu Jezusa. Rozwinął się też
w naszej parafii Kult Matki Bożej. Każdego roku we wszystkich miejscowościach pod Jej figurami i krzyżami odbywają się nabożeństwa majowe. Parafianie też chętnie uczestniczyli w nabożeństwach październikowych i Żywego Różańca. Już od lat pięćdziesiątych parafianie udawali się z pielgrzymkami na Jasną Górę. W dniach 22 – 23 luty 1961 roku miało miejsce nawiedzanie Kopii Obrazu Jasnogórskiego. W późniejszych latach parafianie bardzo chętnie przyjmowali niewielki obraz Matki Boskiej, poświecony na Jasnej Górze, u siebie w domach. Obraz ten przewędrował całą parafię. W 1963 roku odbyła się pierwsza pielgrzymka na odpust Matki Boskiej Pocieszenia w Lubiszewie. Pielgrzymowanie do Lubiszewa stało się coroczną tradycja. Jeden raz w roku w ostatnią niedzielę września odprawiana jest msza żałobna w Lesie Szpęgawskim. W miejscu pomordowania około 7000 Polaków w tym kilkudziesięciu księży. Ma ona szczególny patriotyczny wydźwięk. Poprzedzona apelem poległych. Celebrowana przez Księdza Biskupa. Licznie uczestniczą w niej nasi parafianie. Ważną rolę katechizacji parafii odgrywają rekolekcje i misje. Misje w naszej parafii były w latach: 1948,1958, 1966, 1970, 1987, 1999, 2013. A ich odnowienia w latach 19559, 1967, 1971, 2000, 2014.
W parafii działały również stowarzyszenia religijne. Już w 1937 roku założone zostało „Ognisko Apostolstwa Modlitwy, Swarożyn”. Wznowione po wojnie 3 października 1948 roku. Liczyło 35 członków. Młodzież zapisywała się do Krucjaty Eucharystycznej „Koło Krucjaty Eucharystycznej” założone zostało 27 października 1948 roku. Obecnie w naszej parafii młodzież aktywnie działała w Katolickim Stowarzyszeniu Młodzieży. Działają też kółka różańcowe.
Opracował: Mieczysław Lampkowski
Źródła:
1. Dekret Biskupa Chełmińskiego w sprawie utworzenia samodzielnej stacji duszpasterskiej w Swarożynie
2. 700 lat Swarożyna, autor Zofia Kratochwil
3. U św. Andrzeja Boboli w Swarożynie „Pielgrzym” 13/2002 autor: Marzenna Bławat.
Prace remontowe w parafii.
20 sierpnia 2014 roku, parafię w Swarożynie przejął Ksiądz doktor Piotr Malinowski. Wraz z naszym nowym proboszczem do parafii przybył ksiądz kanonik senior Ferdynand Nejranowski.
W chwili przejęcia wnętrza budynków parafii były w złym stanie. Wymagały kapitalnego remontu. Już od 25 sierpnia rozpoczęto prace przygotowawcze. Po zapoznaniu się ze stanem technicznym, na zlecenie księdza proboszcza została wykonana ekspertyza konserwatorska. Na jej podstawie, zgodnie z zaleceniami konserwatora, opracowano projekt remontu kościoła. Równocześnie podjęto prace remontowe w plebanii. Praktycznie w plebani wymieniono wszystko, od podłóg i okien po instalacje wodne, kanalizacyjne, centralnego ogrzewania i elektryczne. Do połowy grudnia wyremontowano wszystkie pomieszczenia.
W kościele w tym czasie została uprzątnięta wieża, na której 9 października zamontowano carillon, oraz sterowanie dzwonami. Teren wokół kościoła został uporządkowany. Krzyż misyjny został przeniesiony w inne miejsce. Wykonano instalację elektryczną pod oświetlenie zewnętrzne kościoła. Wieczorem 30 października 2014 roku po raz pierwszy można było podziwiać oświetlony kościół. W listopadzie, zgodnie z gotowym już projektem, przystąpiono do remontu zakrystii. Zostały usunięte wszystkie przeróbki. Wymieniona instalacja elektryczna, tynki. Nowe drzwi wejściowe zostały wykonane na wzór starych z wykorzystaniem zabytkowych elementów. 21 grudnia 2014 roku Biskup Diecezjalny Ryszard Kasyna, w czasie wizyty duszpasterskiej poświęcił wyremontowaną zakrystię i plebanię.
W marcu 2015 roku rozpoczęte zostały prace przy wybudowanym a niedokończonym przed 20 laty, domu parafialnym.
Na dachu budynku wymieniono eternit na blacho dachówkę. Zmieniono na bardziej funkcjonalny rozkład pomieszczeń na poddaszu. Wymienione zostały wszystkie okna. Zainstalowano okna dachowe. Budynek został ocieplony i położona została nowa elewacja.
13 kwietnia rozpoczęty został I etap prac remontowych wewnątrz kościoła. Zainstalowana została całkowicie nowa instalacja elektryczna. Skute i położone zostały nowe tynki w całym kościele i ocieplono i wylano betonem posadzkę w całym kościele przygotowując pod położenie płyt marmurowych. Zgodnie z zaleceniami konserwatora, usunięte zostały wszystkie przeróbki zrobione w kościele po 1945 roku. W prezbiterium zamontowany został nowy witraż przedstawiający Świętego Andrzeja Bobolę / poświęcenia dokonał ksiądz biskup pomocniczy Wiesław Śmigiel w dniu odpustu 16 maja 2015 roku /, nowe tabernakulum. W ścianach nawy głównej kościoła zainstalowano relikwiaria. Prace remontowe I etapu zostały zakończone 30 maja 2015 roku. W związku z tym, iż zaplanowane prace przedłużyły się pierwszy odpust miał miejsce na Sali gimnastycznej w budynku Szkoły w Swarożynie. Także Pierwsza Komunia święta miała miejsce w tym budynku.
05 lipca 2015 roku wznowienie prac przy domu parafialnym. Uporządkowane zostało wnętrze domu parafialnego, oraz wykonane prace przygotowawcze w piwnicy do utwardzenia posadzki. Uporządkowany został również teren pod nowy parking.
We wrześniu kontynuowane były prace przy parkingu. Ułożona została kostka granitowa na dojeździe do kościoła i plebani. Ułożony został również dojazd do Kaplicy Przedpogrzebowej.
W październiku 2015 roku wyłożone zostało wejście główne do kościoła z kostki granitowej. Ogrodzony został również parking. Naokoło ogrodzenia posadzono 100 tui.
14 listopada 2015 roku został zakończony remont Kaplicy Przedpogrzebowej. W trakcie remontu zostały wymienione drzwi zewnętrzne i wewnętrzne. Uzupełnione zostały tynki i wykonane prace malarskie.
Życie parafii po 20 sierpnia 2014 roku
Obejmując naszą parafię ksiądz proboszcz Piotr Malinowski aby wzbogacić duchowe przeżycia i wyjść naprzeciw potrzebom parafian rozpoczął starania o pozyskanie relikwii naszych wielkich świętych i błogosławionych rodaków.
Już 12 października 2014 roku otrzymaliśmy relikwie błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki. 27 listopada 2014 roku delegacja parafian pod przewodnictwem Księdza proboszcza odebrała w Krakowie relikwie błogosławionej Siostry Marty Wieckiej ze zgromadzenia sióstr Szarytek, oraz świętej siostry Faustyny Kowalskiej.
Jako pierwsze zostały uroczyście wniesione do naszej świątyni w dniu 30 listopada 2014 roku relikwie naszego Wielkiego Rodaka Świętego Jana Pawła II. W każdą następną niedziele następują uroczyste wniesienia podczas porannych mszy pozyskane relikwie naszych błogosławionych i świętych rodaków. I tak kolejno w niedzielę 7 grudnia 2014 roku błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki. 14 grudnia 2014 roku Świętej Siostry Faustyny Kowalskiej. 21 grudnia wprowadzanym uroczyście relikwiom błogosławionej siostry Marty Wieckiej asystowały przybyłe na tę uroczystość z Karkowa Siostry Szarytki.
Szczegółowa kronika parafii dostępna jest w zakładce "Kronika parafialna"