„ Chrześcijaństwo jest zawsze niemodne, ponieważ jest zawsze rozsądne, a wszystkie mody to łagodna forma obłędu…Kościół pozornie zawsze jest opóźniony w stosunku do epoki, naprawdę jest jednak ponad czasem. Czeka, aż ostatni szał przeminie. Kościół ma bowiem klucz do wiecznych wartości ”.
G.K. Chesterton + 1936, brytyjski konserwatywny pisarz (odwiedził Polskę w 1927 roku).
W niedzielę, 14 stycznia 2024 roku, zakończyłem wizytę duszpasterską parafii zwaną popularnie kolędą.
Dziękuję wszystkim, którzy mnie przyjęli. Cieszę się, iż odwiedziłem wszystkie chętne Rodziny tworzące naszą wspólnotę parafialną. Bóg zapłać za otwarte drzwi domów i mieszkań, za życzliwość, gościnę i złożone ofiary. Jestem wdzięczny za wspólne rozmowy, duchowe ubogacenie oraz za wszelkie wyrazy troski o nasze wspólne dobro, jakim jest nasza parafialna wspólnota.
Parafia nasza liczy 2.662 osoby (ubyło od zeszłego roku około 70 osób) + 216 mieszkańców DPS-u w Szpęgawsku = 2.878 osób, co daje 911 rodzin, 808 wstępów kolędowych (w tym 153 Rodziny nie przyjęły kolędy - znaczna część od lat), kilkanaście rodzin mieszkających na terenie Parafii deklaruje inne wyznanie, w kilkunastu domach, gdzie zasadniczo byli nowi mieszkańcy Parafii, mimo obecności w domu, nie otworzono drzwi. 2.058 osób może przystępować do Komunii świętej. 65 par żyje w związkach niesakramentalnych z możliwością zawarcia sakramentalnego małżeństwa - to osoby, za które szczególnie się modlę i polecam do rozwagi decyzję o ślubie kościelnym, by żyć w pełnej jedności z Bogiem. Jestem do Waszej dyspozycji i pomocy w tych kwestiach. 76 par bez możliwości zawarcia ślubu kościelnego, związani przeszkodą. Otaczam je modlitwą i wspieram w budowaniu właściwej relacji z Bogiem i drugim człowiekiem. Pan Bóg was nie opuszcza, a w myśl Jego logiki, jeśli Jemu będziecie wierni, otrzymacie wiele łask.
Martwi mnie fakt, iż 20 dzieci żyje bez sakramentu chrztu świętego. Do sakramentu bierzmowania przygotowują się uczniowie klasy VIII i kilka osób starszych; niestety nadal 81 osób nie ma tego sakramentu - co roku tendencja wzrostowa wśród młodzieży.
Wszystkich mieszkańców naszej parafii, zarówno tych, którzy mnie przyjęli po kolędzie, jak i tych, u których drzwi zastaliśmy zamknięte, obejmuję modlitwą i raz w tygodniu sprawując mszę świętą w intencji Parafian polecam Wasze sprawy i intencje. Istnieje jeszcze możliwość przyjęcia kolędy - zapisy osobiście lub telefonicznie u mnie do piątku 26.01.2024 - kolęda dodatkowa do 2 lutego 2024 roku.
NASZE ZADANIA JAKO LUDZI TWORZĄCYCH KOŚCIÓŁ
Programem roku duszpasterskiego dla Kościoła w Polsce w roku Pańskim 2024 są słowa: „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła” - jest to zachęta do bardziej świadomego, aktywnego zakorzenienia się, uczestniczenia w życiu Kościoła w komunii z Chrystusem i sobą nawzajem. Troska o szczerą i dojrzałą wiarę przyczynia się do umocnienia naszej jedności z Bogiem oraz sprawia, że uczestnictwo we wspólnocie Kościoła jest odpowiedzialne i zaangażowane. „Kościół jest społecznością, ale nie jakąś społecznością zamkniętą i statyczną, lecz społecznością w stanie posłannictwa. Dlatego wszystkie dzieci Kościoła są wezwane do tego, by szły z nim razem; aby z nim razem rozumiały powołanie do zbawienia; aby razem z nim wierzyły, miały nadzieję i razem z nim miłowały; aby razem z nim dawały świadectwo w jedności i w apostolstwie” (por. Paweł VI, Uczestniczyć w życiu Kościoła. Przemówienie podczas audiencji generalnej - 14.09.1966).
Bracia i Siostry, razem szukajmy sposobów, korzystajmy z propozycji, które nieustannie do Was kieruję, by budować parafię jako wspólnotę wspólnot, a więc przestrzeń realizacji darów i charyzmatów dla dobra całego Kościoła.
Naszą troską otaczajmy zwłaszcza młode pokolenie, które potrzebuje naszego towarzyszenia w kształtowaniu właściwej postawy oraz nasza Ojczyzna, która niech pozostaje wolna, suwerenna, wierna tradycji z zachowaniem szacunku wobec każdego człowieka, który ją tworzy. Potrzeba modlitwy, by ci, którzy nią kierują o to dbali, a my wspierajmy ich modlitwą.
Anna Dąmbska - zmarła 15.09.2007, żołnierz AK, więźniarka łagrów w Ostaszkowie i Kałudze, art. plastyk i dziennikarz, w końcu wizjonerka pisząca pod pseudonimem „Anna”. Podczas wojny Anna działała w podziemiu jako łączniczka i sanitariuszka. W 1944 r. trafiła na ponad rok do sowieckiego łagru. Tam modliła się, by Bóg pozwolił jej nadal służyć ojczyźnie. Po latach dojdzie do wniosku, że Pan wysłuchał tej modlitwy, obdarzając ją charyzmatem słyszenia Bożego głosu, przekazującego orędzia dla Polski. Anna słyszy m.in. takie słowa, że świat czeka „okres oczyszczenia” - czas katastrof, klęsk żywiołowych i wojen, w których użyta zostanie broń jądrowa. „Zginą miliony ludzi, przestanie istnieć wiele państw, nastąpi ruina gospodarcza”. Oto kilka wypowiedzi:
I - Dzieci moje! Nadchodzą dni trwogi i zamętu. Pragnę, byście spokojni byli pod opiekuńczą ręką moją, bowiem wszystko, cokolwiek dziać się będzie, stanie się z dopuszczenia mojego. Dlatego też - pewni mej obecności i pomocy - bądźcie Mi świadkami i pomocnikami żniw moich.
Chcę, byście zrozumieli, iż od was zależy, jak wykorzystany zostanie czas niepokoju i grozy, który Ja dopuszczam, by stał się porą zastanowienia, żalu i pokuty - czasem odwrócenia się od zła, którym żyje ludzkość, ku dobru, jakie niesie moja Ewangelia. Jeśli czas ten zostanie zmarnowany - zginiecie, zabiwszy samych siebie, odrzuciwszy miłosierdzie moje.
We wszystkim więc, cokolwiek dziać się będzie, upatrujcie głosu mego, który woła: „Dzieci! Zastanówcie się, co robicie z daną wolnością, bo dałem wam ją do wzrastania, nie ku zgubie – a wy niszczycie moje dzieło, pełni nienawiści, nikczemności fałszu. Zabijając zaś braci swoich, nie rozumiecie nic ze słów Syna mego; bo ten, kto zabija, sam sobie zgubę szykuje. […]
Dzieci moje umiłowane, powołuję was na świadectwo, iż prawda Syna mego jest zbawieniem i życiem. W niej są pokój i radość, których żaden lęk świata nie pokona. W niej mieszkają bezpieczeństwo i miłość wzajemna, odpoczynek i cisza. Zaufajcie Mi, a rzucę was na głębokie wody i nie utoniecie. Wyjdziecie nienaruszeni z ognia, którym zapali się świat, a ziemia wasza, tylekroć tratowana i krwią nasycona, stanie się moim ogrodem, po którym przechadzać się będę w sprawiedliwości, miłosierdziu i prawdzie (Nasz Dziennik 03.01.2024).
II - Rodzice muszą sobie powiedzieć, że albo oni poświęcą się dzieciom przez pierwsze dwadzieścia lat ich życia, albo te dzieci ich poświęcą, oddając się przez wszystkie następne lata swoim nałogom, których w dzieciństwie nie pohamowali, skłonnościom, których nie okiełznali, samolubstwu, którego nie zwyciężyli. Kto, mając dzieci, nie pracuje nad nimi w pocie czoła, póki są małe, ten będzie płakał nad nimi, kiedy będą dorosłe. Iluż to synów najzacniejszych rodzin złym wychowaniem przepadło bezpowrotnie! Przepadło dla własnego zbawienia, a dla społeczeństwa i kraju, który miał prawo na nich liczyć, gorzej niż przepadło, bo zamiast przynosić mu pożytek, stało się dlań plagą zabójczą. Człowiek młody bezczynnym być nie może: życie w nim wre i ujścia szuka, a gdy się nie skieruje ku pracy, nauce, służbie kraju i bliźnich, to się zwraca ku wszelkiego rodzaju zbytkom, rozpuście, szulerce i przyczynia się do tego spodlenia, które wrogowie nasi od dawna wskazują jako jedyny środek do ostatecznego pokonania nas. […]
Względem Ojczyzny, tak samo jak i względem Boga, są obowiązki, których pomijać nie można bez wyraźnego grzechu lub wyraźnej zdrady, ale poza tym jest cały obszar czynności na pozór obojętnych, których wykonanie lub zaniedbanie świadczy nie mniej o różnych stopniach miłości, czy to dla Boga, czy to dla Ojczyzny. Prawdziwy miłośnik nie zaspokaja sobie sumienia powstrzymywaniem się od wyraźnego grzechu lub wyraźnej zdrady, on w najmniejszych szczegółach życia, szukając nawet tylko rozrywki i osobistego zadowolenia, kieruje się tym, co Bogu więcej się podoba i co krajowi więcej korzyści przynosi, a unika tego, co bezpośrednio czy pośrednio wobec Boga i kraju ujemnie się przedstawia.
W budowaniu tej przestrzeni budowania wspólnoty: rodzinnej z uwzględnieniem troski o dzieci i młodzież, rodzinnej i narodowej pomaga nam:
- Regularne uczestnictwo w mszach świętych niedzielnych całych rodzin; z radością patrzę na młode małżeństwa uczestniczące z dziećmi na mszy świętej - TAK TRZYMAJCIE - JESTEŚCIE RADOŚCIĄ MOJEGO KAPŁAŃSKIEGO SERCA. W niedługim czasie zaproponuję tym Rodzinom możliwość wspólnych spotkań m.in. w Centrum Charytatywnym.
- Indywidualna adoracja Jezusa Eucharystycznego - zachęcam, aby w ciągu dnia, przechodząc przy kościele, wstąpić do świątyni i pokłonić się Chrystusowi. Kościół jest otwarty codziennie od 9.00 do 18.30. W każdy piątek jest adoracja Najświętszego Sakramentu od 17.30 do 18.00.
- Modlitwa do świętego Andrzeja Boboli po każdej mszy świętej, a w I Piątek specjalne modlitwy za Jego wstawiennictwem;
- Systematyczne czytania strony internetowej Parafii www.parafiaswarozyn.pl, przeglądanie Facebooka parafialnego, czytania Tygodnika Parafialnego, prasy katolickiej m.in. NASZEGO DZIENNIKA, Gazety Polskiej…… artykułów zamieszczanych na stronie Parafii, na Facebooku, w Tygodniku Parafialnym (co tydzień katecheza z cyklu UCZESTNICZĘ W ŻYCIU KOŚCIOŁA z zadaniem domowym). Troszczmy się o ducha zgodnego z zasadami naszej wiary, o logikę płynącą z Ewangelii; oglądanie programów TV TRWAM, TV REPUBLIKA; słuchanie Radia Maryja - tak bardzo dzisiaj, kiedy trwa chaos medialny, należy sięgać po różne źródła informacji wiarygodne, zgodne z prawdą, a nie czerpanie informacji z mediów propagandowych. Miejmy świadomość tego, że około 80 % mediów należy do koncernów wrogich katolickiej wierze - stąd ta walka o przekaz informacji, często fałszywych, na zamówienie - niszczących wiarę w Boga.
- Współodpowiedzialność w dobrym przygotowaniu do przyjęcia kolejnych sakramentów świętych (Rodziców dzieci klas trzecich i kandydatów do bierzmowania - proszę o dobry przykład i udział w katechezach formacyjnych);
Przypominam i zachęcam do udziału:
- w rekolekcjach parafialnych od 17 do 21 lutego 2024 - poprowadzi ksiądz Artur Tybusz, wikariusz z Nowej Cerkwii, a dla dzieci i młodzieży jedną naukę przeprowadzi ksiądz Jakub Bartczak z archidiecezji wrocławskiej : ksiądz, raper i autor tekstów. Ambasador Światowych Dni Młodzieży 2016. Współpracował z takimi raperami jak Tau, Bęsiu;
- we mszach świętych z okazji kolejnej piątej rocznicy zawarcia Małżeństwa (niech cała wspólnota rodzinna uczestniczy we wspólnej modlitwie i rodzinnym spotkaniu przy stole);
- w nowennach do: Matki Bożej Nieustającej Pomocy oraz do Świętych i błogosławionych, których relikwie mamy w naszym kościele - są to filary każdej chrześcijańskiej rodziny. Rodzina jest podstawową komórką społeczną. Od jej kondycji zależy dobro i szczęście naszej Parafii i Ojczyzny;
- w modlitwach zanoszonych przez Rodziców za Dzieci - w każdą pierwszą środę miesiąca o 17.30 różaniec i msza święta ofiarowane przez Rodziców za dzieci (zachęcam Rodziców do udziału w tej modlitwie, naprawdę przynosi ona błogosławione owoce) - to najpiękniejszy dar jaki Rodzice poza codzienną troską ofiarują swoim dzieciom, Tak wielu młodych ludzi jest dzisiaj zagubionych.
- w katechezach dla Dorosłych i dla Rodziców dzieci i młodzieży przygotowujących się do Pierwszej Komunii i bierzmowania - plan na stronie internetowej Parafii;
- w odnowieniu Misji parafialnych od 12 do 16 maja 2024 r.;
- w Jubileuszach Małżeńskich co 5 lat obchodzonych - (Srebrni i Złoci Jubilaci osobiście zamawiają msze święte, a pozostałych zapraszam w wyznaczonych terminach);
- w pracach Parafialnego Zespołu Caritas, Rodziny Kolpinga;
- w pielgrzymkach parafialnych (plany i terminy na stronie www.parafiaswarozyn.pl);
- oczekuję na chętne osoby, które będą tworzyły tzw. grupę liturgiczną podejmująca m.in. czytanie Pisma świętego w czasie mszy świętych, śpiew psalmu, czytanie modlitwy powszechnej.
Plany na przyszłość i prace do wykonania:
- zadanie priorytetowe - cmentarz: zazielenienie terenu przy krzyżu, ciągi piesze na nowej części cmentarza, grodzenie; kolumbaria; zazielenienie terenu wg planu; zakupienie konewek, grabi, stojaków; dalsze utwardzenie ciągów pieszych w nowej części; po opracowaniu dokumentacji wg wskazań WKZ z dnia 27.11.2023 roku renowacja muru od strony drogi krajowej 22; dokończenie ogrodzenia z nową bramą wjazdową na nową część cmentarza; piaskowanie i malowanie starej bramy i bramki od strony drogi krajowej 22;
- przygotowanie dokumentacji konserwatorskiej dla budynku byłej organistówki (wymiana pokrycia dachowego) - zadanie na 2025-2026;
- nowy krzyż do prezbiterium (wiszący) - konieczny projekt i zgoda WKZ; nowe podstawy z marmuru: 1/ pod figurę Matki Bożej Fatimskiej 2/ pod kociołek z wodą 3/ figurę Chrystusa Zmartwychwstałego na Triduum Paschalne i czas Wielkanocny; stolik na dary ofiarne przy ambonie; białe i bordowe nakrycia na krzesła i klęczniki na ceremonię ślubu i Jubileusze Małżeńskie; drewniany stolik na dary ofiarne z kamiennym blatem; stojak pod urny;
- trzy nowe (mniejsze od obecnych) ramy neogotyckie dla relikwii: św. Franciszka, św. Brata Alberta, bł. Marty Wieckiej - na boczny chór; jedna dla relikwii bł. Stefana kardynała Wyszyńskiego;
- upiększenie skarpy przed głównym wejściem do kościoła oraz terenu przy krzyżu Dzieci Nienarodzonych;
Prace będą wykonywane w miarę posiadanych środków.
Sprawy finansowe 2023
Rok 2023 rozpoczęliśmy z saldem minus 91.933,49 zł oraz z pożyczką od moich znajomych = 150.000,00 zł, co łącznie daje minus 241.933,49 zł.
(Wyjaśnienie - Parafia, za zgodą Rady Parafialnej i Księdza Biskupa zaciągnęła kredyty: 1/ w 2014 roku 200.000 zł na kapitalny remont plebanii i 2/ w 2020 roku 300.000 zł na kapitalny remont Centrum Charytatywnego. W czasie pandemii, podjęliśmy decyzję o ich spłacie, w związku ze wzrostem oprocentowania kredytów, w czym pomogli mi moi znajomi udzielając bezprocentowej pożyczki - spłaciliśmy 325.990,78 zł).
W 2023 roku - wpływy: z kolekt inwestycyjnych (które są większe tylko około 400 zł od zwykłych), wpłat na konto, z ofiar w kopertach, z kolędy i opłatków = 133.954,61 zł.
- wydano na prace inwestycyjne: 190.366,48 zł.
Rok 2024 rozpoczęliśmy z saldem 230,02 zł (nie licząc: 1/ 50.000 zł - pożyczka na prace na cmentarzu i 2/ 150.000 zł = niespłacona pożyczka na w/w kredyt - łącznie minus 200.000 zł).
Serdecznie dziękuję wszystkim współodpowiedzialnym za wspieranie naszych inwestycji parafialnych i troskę o utrzymanie obiektów - za ofiary składane w czasie kolekt, w kopertach (Rodzinne Ofiary), za wpłaty na konto parafialne na cele kultu religijnego.
Propozycje:
- zachęcam, by każda Rodzina tworząca naszą wspólnotę parafialną systematycznie wspierała finansowo: raz w miesiącu kolekta inwestycyjna; do skarbonek na utrzymanie czystości kościoła i dekorację; regularne wpłaty tylko na konto Banku Millennium podane na www.parafiaswarozyn.pl i na pamiątce kolędowej;
- jeśli możliwe proszę, by ofiarę za zamówione msze święte składać z miesięcznym wyprzedzeniem (jeśli jestem nieobecny w kopercie można złożyć Panu Szafarzowi) - nie wpłacamy ofiary za mszę świętą na konto Parafii;
- zamiast kwiatów na pogrzeb - proponuję tzw. msze św. wieńcowe; proszę o skromniejsze dekorowanie grobów i zabieranie, jeśli możliwe śmieci z cmentarza do pojemników domowych.
Razem, w jedności z Bogiem i odpowiedzialnie budujmy wspólnotę Kościoła, uczestnicząc i korzystając z dóbr duchowych, które dają radość i satysfakcję oraz wytyczają właściwy kierunek do Domu Ojca.
Wasz Proboszcz - ks. dr Piotr Malinowski
Swarożyn, 21.01.2024 r.











